מהי מערכת ניהול פדגוגי

משרד החינוך הגדיר את המערכת לניהול פדגוגי במעגל הראשון בחשיבותו עבור בתי ספר. מה המערכת מכילה בדיוק ובמה היא עוסקת ? 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

מאת: עודד בלאום - 16 למאי 2020

בשנת הלימודים תש""פ , משרד החינוך הכריז על הסיום המתוכנן של מערכת מנבסנ"ט ומעבר לתקינה ולספקים פרטיים בכל הקשור לניהול פדגוגי וניהול קבוצות לימוד ומערכת שעות.  בכל השלים המשרד פניית פרסה שנמשכה כעשור. 

מהם הכלים שמערכת ניהול פדגוגי מספקת לבית הספר באופן כללי ובפרט לאור המכרז והתקינה של משרד החינוך (ניתן לראות גם שאלות נפוצות בנושא פה

מרבית הספקים הפרטיים מספקים את יכולות הליבה וגם מודולים נוספים שאינם הכרח אבל הם משרתים את בית הספר ומהווים יתרון תחרותי לחברה שמספקת אותם. 

הרכיבים המרכזיים במערכת ניהול פדגוגי

ניהול ארועי בבית הספר:

ארועים הם כל ההתרחשויות שיש לתעד כחלק מהתהליך הפדגוגי שעובר התלמיד במטרה לשמור על המידע מדויק, זמין לבעלי התפקידים הרלוונטיים וזמין להסקת מסקנות ותכנון קדימה. 

דוגמאות ברורות הן נוכחות בשיעורים, הגעה בזמן לשיעור, הכנת שיעורי בית, הבאת ציוד וכדומה. (רב המערכות מתעדות את הארוע השלילי במטרה לייעול זמן המורה. כלומר תיעוד העדרות התלמיד ולא הנוכחות)  אולם יש אפשרות לתיעוד ארועים חיובים כגון : הצטיינות ומעורבות בשיעור או בפעילות.  

ארועים נוספים יכולים להיות לא קשורים בהכרח לשיעורים וקבוצות הלימוד. לעיתים מכנים אותם ארועים חרגים והם נרשמים למעקב בכרטיס הדיגיטלי של התלמיד במערכת הפדגוגית. (כמו שהיו מאיימים על כולנו שהיינו קטנים) 

ציונים שוטפים וציונים תקופתיים

הניהול הפדגוגי עוסק בכל נושא הציונים בבית הספר. החל מציונים של בחנים, מבחנים ועובודות (מה שקוראים אותם "ציונים שוטפים") וציוני סמסטרים וציונים שנתיים, שאלו נקראים בהכללה "ציונים תקופתיים: 

גם כן, המטרה היא לאפשר לצוות הפדגוגי תיעוד המידע, זמינותו לבעלי תפקידים ויכולת ניתוח להבנת תהליכים ומגמות בנושא לקבוצות ולתלמידים בודדים. 

הגשת ציונים פנימיים לקראת בגרות

בתיכונים, מגיש בית ספר, בעזרת הניהול הפדגוגי, את הציונים הפנימיים לקראת שכלול עם ציונים בחינות הבגרות לציון הבגרות הסופי. 

הפקת תעודות

התעודות אמנם הם פעל יוצא של העיסוק בציונים ומשמעת, אולם שמור להן פרק נפרד כיוון שהתעודה היא גם מסמך ייצוגי של בית הספר ובעזרתה משקף בית הספר את עצמו: ערכיו, מטרות לימודיות, מטרות חינוכיות ודגשים נוספים. תהליך הפקת התעודות הוא תהליך משמעותי ששואב משאבים לא מבוטלים מבית הספר והנהלת בית הספר ועבור מערכת ניהול פדגוגי טובה זו אחת מנקודת המבחן בהתאמה לצרכיו של בית הספר ותמיכה בתהליך הפקת התעודות בצורה הטובה ביותר. 

כלים נוספים שבדרך כלל ניתן למצוא במערכת ניהול פדגוגי: 

– מערכת הודעות
– מערכת דוחות 
– ניהול משתמשים

בסקולי, ניתן למצוא גם: 
– מרחבים לימודיים
– אישורי הורים
– הצהרות בריאות
– אפליקציה
– משימות מתוקשבות

סקולי היא מערכת ניהול פדגוגי מוכרת על ידי משרד החינוך ובמימונו

רוצים להכיר את סקולי לעומק  ? צרו קשר ונשמח להגיע לקפה. 

או

הגדרות כלליות כניסה למערכת